MadSkill – prohlášení

Po vlně kritiky z minulého týdne bych se chtěl vyjádřit k situaci okolo posledních tří releasů, které jsem produkoval. Jsem celkem rád, že se toto téma otevřelo v širším slova smyslu a mohou do něj nahlédnout i běžní posluchači. Proto chci za sebe poskytnout konkrétní pohled na téma “kopie vs. inspirace vs. originál”. Především bych se chtěl omluvit všem, kteří se cítí zklamaní, dotknutí nebo rozčarovaní z této situace. Je mi jasné, jak celá situace okolo tvorby beatů působí, začněme tedy přímo fakty.

01. “Ja Som Okay” / “Kleiner Carbon” / “Litty”

Tento beat jsem předělal záměrně. Před několika měsíci jsem v reklamě na instagramu slyšel beat “Kleiner Cabron” a bez dlouhého přemýšlení jsem se rozhodl reprodukovat beatloop, protože jsem jednoduše chtěl mít stejný vibe a feeling. Připadalo mi to jako něco, co jsem mohl přetvořit na základě pocitu způsobeného harmoniemi a zvuky. Jednoduše jsem to cítil, stejně jako kdybych cítil podobně jednoduché akordové postupy v jakémkoli typu písně, například jako smyčcové nástroje v “OT Genesis – Coco”. Skoro se zdá, že “Kleiner Cabron” byl velmi inspirován songem “Coco”, protože základní akord je stejný, stejně jako akordové postupy a stavba smyčců, které hrají v “Coco”, jsou velmi podobné jako u “Kleiner Cabron”. Just sayin’ !

Nikdy jsem si neposlechl celou skladbu ani jsem nevěděl o tom, že “Kleiner Cabron” je v Německu populární. Neplácám se po rameni a neříkám “já to udělal”. Byla to spíš chvilková inspirace a pocit. Nahrál jsem vokální demo bez jakýchkoliv slov, jen zpívanou melodii, která mi v hlavě hrála v tu danou chvíli. Účel v podobnosti nebyl, podvědomně jsem tu melodii měl v hlavě, jelikož jsem “Litty” slyšel již někdy dávno. Dám příklad – máte v hlavě melodii, ale nemůžete si vzpomenout na název skladby, ani na nic jiného. Právě toto, se stalo v tomto případě. Melodie se jednoduše objevila v mé hlavě, bez jakéhokoliv náznaku, že by se jednalo o melodii co jsem již slyšel. Pokud srovnáte celý “Litty” referén s mou melodií “Ja Som Okay”, nenajdete žádnou podobnost, s výjimkou těch po sobě jdoucích osmi not. Můžete to považovat za prostý fakt a pravdu, nebo to můžete považovat za “alibi” a hledat za tím víc.

Čis-T za mnou přišel s textem hodícím se do melodie a rozhodli jsme se, že to zkusím zazpívat ve slovenštině s jeho pomocí. Námi připravené demo se ostatním zúčastněným umělcům líbilo a proto jsem nad tím již dále nepřemýšlel. Nikdo ze zůžastněných umělců o inspiraci “Kleiner Cabronu” z nevěděl. Zodpovědnost za tuto situaci je zcela na mě, i když podobnost je pouze v samotné smyčce. Nicméně celé uspořádání skladby není vytvořeno podle žádné reference.

Faktem je, že hudební podklad k songu nebyl dostupný a mě zaujala výzva předělat beat, který mě bavil. Jinými slovy, je to pocta původnímu producentovi, pokud se na to chcete dívat takto. Proč by v době, kdy beaty znějí stejně a všichni, které mají stejný 808 Mafia typ bicích, nemělo být dovoleno provádět remake, inspirovaný jinou písní, s vlastní a úplně individuální vokální interpretací, když to tak producent cítí ? Můžeme to nazvat “Remixem” / “Interpretací” / “Dubplate”, etc.

Vlastně bysme mohli dokonce říct “je to docela dobré přepracování”, ale lidé to spíše berou jako “krádež”. Je v pořádku nebo cool, když se samplují celé fráze jiných originálních skladeb, ale pokud je někdo schopen něco předělat a zároveň tomu nechat stejný vibe a atmosféru, je to považováno za fake. Interpretace toho, co je v pořádku a co už je za hranicí, se může lišit. Zdá se, že čas definuje co je v pořádku a co ne. V 90. letech například Wu-Tang Clan v čele s producentem RZA vybudovali impérium tím, že částečně použili kompletní samply jako hudební pozadí, aniž by je vůbec nějak měnili (kreativně modifikovali, střídali samply anebo prováděli další úpravy). Někdy se dokonce nepřidávaly ani žádné bicí a přesto členové Wu-Tangu rapovali přes kompletní práce někoho jiného. Pokud jde o hudební tvorbu, Hip-Hop je založen na filozofii samplování / smyčkování / znovupoužívání podobných prvků. Wu-Tang Clan byli a stále jsou považováni za legendy a byli považováni za průkopníky v 90. letech. Je to všechno jen o hranicích a jak se k tomu postavíte.

Zde je velmi podobný příklad, co se stalo mezi německou a francouzskou scénou. Bubnové rytmy a zvuk, celá kytarová melodie, velmi podobná, ale úplně jiná vokální interpretace. Německá skladba “Ohne Mein Team” [71 milionů] od Bonez MC & Raf Camora byla vydána v září roku 2016. Skladba “Mobali” [40 milionů] od Siboy byla vydaná skoro rok poté, tedy v srpnu 2017.

Nelze popřít, že produkce “Mobali” byla jasně ovlivněna produkcí “Ohne Mein Team”. Znepokojuje to někoho? Znamená to, že kvůli tomu tato skladba lidi méně baví? Obě skladby jsou úspěšné, i když se navzájem podobají, jsou zcela odlišné kvůli vokální interpretaci a taktéž odlišné kvůli jazykové bariéře a divákům, k nimž mluví.

02. “Shinobi” / “Last Night”

Je tedy jasné, že “Ja Som Ok vs. Kleiner Cabron” povede k podobné situaci, která poukáže na více podobností v mých posledních 3 produkcích. V Praze jsem byl prvním DJ, který hrál “Krept & Konan – Last Night”, poté, co mi ji pustil kamarád, více než 1,5 roku před vydáním Shinobi. Jakmile jsem skladbu začal hrát, další DJs ji náslědně hrálo také. Kdo mě zná ví, že skladbu jsem zařadil do playlistu, protože mě baví jak zvukem, tak feelingem. Jako DJ, producent a převážně hudebník se stanete tím, co cítíte a slyšíte v písních, které vás ovlivňují. Nikdy nebudete osvobozeni od vlivu. V tomto případě podobná minimalistická sekvence bicích nástrojů, upravený vokál a stejná nota u basové linky, mohou vést k dojmu, že jsou podobné. Synťáky však hrají naprosto jinou melodii, mají jiné uspořádání a témata písní jsou zcela odlišná. Proto se může zdát beat stejný, nicméně si myslím, že tomu tak není. Když jsem lidem okolo mě (DJs, producenti) pustil tento beat, věděli, že jsem v minulosti hrál “Last Night” a nikdo v tom tuto skladbu nepoznal. Proto jsem dál vubec nepřemýšlel nad možnými podobnostmi. Měl jsem představu, jak to celé udělat, IronKapovi se beat líbil a tak jsme na tom začali pracovat.

03. “V Meste Snov” / “Unforgettable”

Produkce “V Meste Snov” probíhala víceméně ve spolupráci s Egem, který seděl během produkce vedle mě. Měl jsem připravené bicí z jiného projektu a když jsem mu je pustil, Ego se zeptal jestli bychom mohli použít tento beat. Řekl jsem mu, že je bohužel pro někoho jiného, ale že můžeme použít bicí a postavit na nich jiný track. V dancehallu, moombahtonu, reggaetonu a dokonce i v afrobeatu je velmi běžné a obvyklé, že se objevují stejné bicí nebo zvuky, které se neustále opakovaně používají. Obecně bicí použité v “V Meste Snov” se nazývají “dembow“. Typický rytmus, který můžete slyšet ve velkém množství songů po celém světě. V “Unforgettable” je použit dembow rytmus s bicími typickými pro 808 trap zvuk.

Kdybych místo toho použíl typičtější karibské dembowové zvuky, myslím, že by to nikdo nepovažoval za “kopii”, neboť je to hlavně podobné využití zvuku snare bubnu, který vede k tomuto závěru. Jinak se jedná o kombinaci typického dembow rytmu a obyčejného klavíru.
Úkolem chytrého producenta není snažit se vytvářet nové žánry, ale studovat je, porozumět tomu co za nimi stojí, číst o vývoji hudby obecně a vzdělávat se. Teprve poté můžete skutečně předvídat, kdy se rodí nový žánr. Ve finále je to všechno o pocitu, toleranci a lásce k hudbě. Hudba je odrazem lidských pocitů, lidí jako takových. Je tvořena člověkem a jejím účelem je dotýkat se lidí přes emoce, vyvolávat je. Pokud se mě nějaký beat nedotkne, necítím tu energii, nedůvěřuji ani textu.

Piano riffy, které hrájí v “V Meste Snov”, nemají nic společného s progresí akordů v “Unforgettable”. Také celé uspořádání, pre-referén i referén samotný, využívající vokálu Ega, se zcela liší od “reference”. Jediná věc, která zde připomíná “Unforgettable”, je použití klavíru a ano, stejný zvuk bicích, hrající typický rytmus Dancehall / Moombahton.

Další “náhoda” ve světě urban music. V roce 2003 byly vydány dvě písně s použitím přesně stejné sekvence bicích, i když byly produkovány různými producenty.
Sean Paul “Get Busy” březen 2003 vs Lumidee “Never Never Leave You” květen 2003. Řekl jsem “2 písničky” ? Ve skutečnosti byly tyto dvě písně jen ty nejviditelnější. Byla vydána spousta dalších písní, které používaly originální Riddimovu “Diwali Riddim” smyčku clapů a nebyl bych překvapen, jestli se objeví podobný riddim znovu ;).

Pokud přejdeme k známějším příkladům této filozofie, mohli bychom zdůraznit nejslavnější drum’n’bass smyčku – tzv. “Amen Break“. Je to 6 sekund dlouhá sekvence z původní písně z roku 1969 “The Winstons – Amen Brother“. Jedna smyčka bicích, která se objevuje v 1:26 a byla použita v mnoha známých hip hop písních během 90. let a definovala / vytvořila celý žánr nazvaný “Drum’n’Bass“.

Pokud Vás zajímá největší databáze hudby, která byla kopírovaná, recyklovaná nebo samplovaná, navštivte:
www.whosampled.com

Nyní Vám ukážu dokonalý příklad podobné “Snare / Beat Type” situace. Typický zvuk bubnu (tzn. snare), který se používá v trapu, a to po dobu minimálně 2-3 let, ne-li déle. “Polo Trap Snare“, který se objevil poprvé v Young Chop Drumkitu (výběr jednotlivých zvuku pro ostatní producenty, které jsou stažitelné online). Tento zvuk dosáhnul max. viditelnosti ve spojení se superstar celebritou Post Malonem, který vydal hit “Rockstar”. Dříve se zvuk objevil napřáklad v A$AP Ferg “New Level” a miliónu dalších skladeb po celém světě. Abych poukázal i na slovenský příklad s použitím stejného zvuku: “Otis x Grimaso – Tomu ver”. Znamená to, že všichni následujeme trendy a kopírujeme určité světové vlivy ?
Určitě ano!

Jiný, modernější příklad…? Ok, tady je…

Závěr

Dokážu pochopit, že se lidé dívají na situaci z určitého pohledu a myslí si, že jde o kopírování, nebo krádež. To platí obzvlášť pokud viděli tyto tři releasy a reference po sobě. Nesmíte ale zapomenout na množství lásky, energie, práce a zkušeností, které byly vloženy do celé produkce songů. Hudba a všechny 3 klipy mluví samy o sobě a tvoří větší umělecký celek.

 

“Zapomenutý válečník, který se vrací z tichého lesa, přichází znovu zabíjet, přestože si všichni mysleli, že je mrtev … bojoval proti svým vnitřním demonům a víte co? – On je v pořádku! Nikdy neodešel, ale pracoval na svých dovednostech, vylepšoval se a stal se silnějším. A těm, kteří si zaslouží, přišel přinést hvězdy z oblohy a ukázat jim, že je zde město snů, které čeká na každého, který věří v sebe a je připraven bojovat pro své sny stejně tak tvrdě jako ho ostatní chtějí vidět selhat.”

 

Umělci přicházejí s žádostmi, jako je “můžeš mi udělat beat jako je tento?” … atd. A pokud to zní dost blízko k originálu, většinou řeknou “to je přesne to, co jsem chtěl” … producenti se nachází v prostoru, kde mohou být napadeni pro přání umělců a také se zdá, že nemají dovoleno dělat totéž. Také si myslím, že existuje obrovské množství songů bez odhalených referencí a pro mnoho posluchačů zní velmi unikátně. Žánry začínají opakováním určitých prvků, což vede k tomu, že se žánr stane žánrem. V době, kdy není možné znovunalezení hudby, se hranice originality staly velmi tenkými. Sledování světové hudební evoluce, studium a analýza vícero žánrů mě přimělo k tomu stat se mnohem otevřenějším z hlediska “originality”. Podíváte-li se z širší perspektivy, zjistíte, že hraje velkou roli v hudebním a zábavním průmyslu. Když dělám produkci typu hollywood / soundtrack pro reklamu nebo film, budu používat jako základ typické orchestrální prvky. Proč rock používá kytary ? Techno / EDM používá podobné tempo 4 to the floor kopák / dubstep velmi výrazně znějící wobble zvuk a nejčastěji v tempu 70BPM, trap hudba – zvuky 808, polo snares a složitější “hihat repeat programming”? Existují prvky, které jednoduše definují daný žánr. Podobnosti jsou všude. Bohužel i v roce 2018 je spousta lidí, kteří se zasekli v minulosti a nerozšiřují si obzory, ale jejich pravda je pouze v souladu s pravidly hiphopu 90.let. Já určitě nebudu ten producent, který vám přinese “DubTrapBoomHall” jako vynálezce nového žánru a omlouvám se, ale to co dělám, nebude již ovlivňeno jiným konkrétním songem. Jednoduše jsem následoval svoje pocity, které mě hudebně definují. Doufám, že tento přístup Vám otevře určitý vnitřní pohled na věc a vysvětlí velké zmatky okolo.

Nejvíce bych chtěl poděkovat tomu obrovském množství lidí, kteří mi ukazují podporu od vydání onoho “negativního článku”. Mnoho producentů CZ&SK scény velkých jmen mi ukázalo podporu a dali najevo, že stojí za mnou. Děkuji všem fanouškům a podporovatelům, kteří mi vyjádřili podporu. Velice si toho vážím a jsem vděčný za to, že vás mám. Nikdy mě nic nezastaví v tom, abych byl umělcem. Nejsem jen “beat maker”, “skladatel”, “zvukový designér”, nejsem jen “hlas”, “režisér”, “střihač” nebo “color grader”. Já jsem prostě já a říkám si Roland “MadSkill” Moor. Plnohodnotný umělec !

Jedinou logickou věcí, kterou vidím nadále, je pokračovat v mé cestě, kterou jsem pro sebe objevil jako nejvíce autentickou. Můžete soudit, dále likovat nebo prostě přehodnotit svůj názor jednodušše tím, že budete sledovat mé nadcházející releasy.

Děkuji za pozornost.

ORIGINÁL V ANGLICKÉM JAZYCE

MadSkill Statement

After last week’s critics I wanted to address the situation around the last three releases that carry my productions. I am actually happy this topic has been opened as a bigger discussion and got exposed to normal consumers in order to be able to give a concrete inside view to the whole theme “Copy vs. Inspiration vs. Original”. First of all, I would like to apologize to everyone that felt disappointed, offended or confused by the situation and how it looks, and because I do understand the question marks around the beat productions, let’s go straight to the facts.

01. “Ja Som Okay” / “Kleiner Carbon” / “Litty”

The beat was redone on purpose. I heard the beat “Kleiner Cabron” on a sponosored insta commercial some months ago and without thinking any further I simply decided to reproduce the beatloop as I simply wanted the exact same vibe/mood for myself in that very moment. It felt like something that I could have produced myself, based on the feeling caused by the harmonies and sounds and I simply felt it, same as if I would feel some simple piano chord progression in any type of song or like, for example the “strings” in “O.T. Genesis – Coco”. It almost seems like “Kleiner Cabron” was highly inspired my “Coco” as the base chord is the exact same, also the rhythmic pattern and progression of the strings that are playing in “Coco” are very similar and close to “Kleiner Cabron”. Just sayin’!

I never checked the entire song nor knew about “Kleiner Cabron” becoming that famous in Germany, nor was I ever going to stand here tall hitting my own chest and actually say “I did it”. It was more a mood in creation and simply a feel. I recorded a vocal demo without any words just singing the melody that popped in my head at the moment when I was vibing with the beat. Fact is that I had heard “Litty” some time before, but it wasn’t done on purpose but simply happened completely subconsciously. Let me give you an example: You have a melody stuck in your head but you are missing the name of the song, you only have this particular moment in your head but miss the other informations around. Exact same thing seemed to happen in here. Without me searching for the melody, or trying to “copy” anything, but the melody simply appearing in my head and not thinking bout having an actual origin. If you compare the entire “Litty” chorus, to my “Ja Som Okay” melody line, you won’t find any similarity except these 8 appearing notes. Now you can take this as a simple fact and the truth, or you can call it “Alibi” and try to find more behind it.

Čis-T came up with the lyrics to fit the melody line and we decided for me trying singing it myself in Slovak with his language support. From the moment the participating artists liked the demo it became a own thing and I didn’t think about it anymore, nor any of the artists knew about the reference I used when being inspired by “Kleiner Cabron”. Responsibility is fully on me even though the similarity is only within the beat’s loop itself but the entire arrangement was not considering any reference. Fact is, there was no instrumental to the original and I simply liked taking the challenge to redo the beat cause I simply vibed with it.  With other words, this is kind of a homage / dedication to the original producer if you want look at it this way. In times when beats sound all same anyways, and everybody having the same 808 Mafia type beat drums, why should it not be allowed to do a remake of a copy, inspired by another inspired song, with an own and total individual vocal interpretation to it, if you simply really feel it. You can call it a “Remix” / “Interpretation” / “Dubplate”…whatever…Actually you could even say “it’s a pretty good rework”, but people rather look at it like “biting”. It’s ok aka. “cool” to sample entire phrases of other original songs, but if somebody is able to redo something on his own for actually keeping the same vibe, it’s considered fake. The interpretation of boarders here can vary. Seems like the time spectrum defines what is real and what not. In the 90s for example, Wu-Tang Clan with mastermind and producer RZA in the back, build an empire by partly using complete samples as the music background, without even flipping them (modify & alternate the sample in a  creative way and have it appear less recognizable). Partly there were not even added additional drum loop samples, but having the Wu-Tang members rapping over somebody else’s entire work. In terms of music making, Hip-Hop is based on the sample / loop / reuse philosophy. Wu-Tang Clan were considered, and still are, legends and were looked at as pioneers of the 90s. It’s all about borders and how you look at it.

Here is a very similar example / case of something that happened between the German and French market. Drum rhytmic and sound, entire guitar melody, very close, yet a complete different vocal interpretation. The German song “Ohne Mein Team” [71 Million] by Bonez MC & Raf Camora was released September 2016. “Mobali” [40 Million] by Siboy, almost one year after, released August 2017.

It is undeniable that the production on “Mobali” was clearly influenced by “Ohne Mein Team”. Does this bother anyone? Does this make it less enjoyable for people that like the song? Both songs are successful and even if so similar to each other, totally different due to the vocal interpretation and also different because of the language barrier and the audience they are speaking to and that is consuming it.

02. “Shinobi” / “Last Night”

It is clear that the case “Ja Som Ok vs. Kleiner Cabron” lead to the following situation to point on more similarities in my 3 last productions. In Prague I was the first DJ to actually play “Krept & Konan – Last Night”, after a friend came up with the song 1 ½ years before Shinobi came out. By starting to play it I actually influenced few other DJs also starting to play it, as everybody knew it’s something that I selected to my playlist as it identifies me, sound wise but mainly feeling wise. As a DJ and producer and mainly musician, you’ll become what you feel and hear in songs that influence you. You will never be free from influence. In this case a similar minimalistic drum pattern, and a pitched down vocal and the same bass note key define the fact that it feels “similar”. Yet, the synths, are playing a complete different melody, the arrangement and theme of the song are completely different and even though I can’t say it didn’t turn out similar, I still think it’s different. When I started playing the instrumental to those people close around me (DJs, Producers), knowing I was also playing “Last Night”, nobody even recognized or thought of Last Night. So I wasn’t concerned really thinking to deep about similarities. Same thing happened here. I had visions on realizing it. IronKap liked the beat, we started working on it. It became what it became without looking back or trying to find the mistake.

03. “V Meste Snov” / “Unforgettable”

The production on “V Meste Snov” actually happened more or less in cooperation with Ego right next to me. I had the drums ready from a different session of a beat that I played him and he asked if we could use this beat. I told him that unfortunately this beat was already reserved for another artist but we could use the drums and build it from there. In Dancehall & Moombahton, Reggaeton and even AfroBeat, it is very common and nothing surprising that same entire drumloops or drum sounds appear and are being reused over and over. The general drum pattern used in “V Meste Snow” is called “Dembow”. A typical “Shake Your Ass And Keep Me Moving” type of rhythm, as heard in million songs worldwide. What happened in “Unforgettable” is that they used the typical Dembow rhythmic with drum sounds more related to a 808 Trap sound esthetic.
If I would of used the more typical carribean Dembow type of sound instead going for more trap sound, I guess…nobody would even speak about a “copy”, as it’s mainly the similar snare sound usage that leads to this conclusion in combination with a typical Dembow rhythm and a basic piano.

A smarts producer’s job isn’t to try creating new genres but studying genres, understanding the background and the thinking behind it and reading the evolution of music in general. Only then you are actually able to foresee when a new genre is being born. In the end it’s all about a feeling, tolerance and love to the music and enjoying it what makes a genre become a genre.  Music is a reflection of human beings. It’s crafted and designed by human and it’s only purpose is touching people in a emotional way. If a beat doesn’t touch me in a certain way, I won’t even pay attention to the lyrics.

The piano riffs played in “V Meste Snov” have nothing to do with the chord progression in “Unforgettable”. Also the entire arrangement, pre chorus and chorus drop with using actually Ego’s own vocal to create the Chop vocal lead are completely different to the “Reference”. The only thing here reminding to the reference is actually using a Piano and yes, having a same drum sound playing a typical Dancehall / Moombahton rhythm.

Another coinsidence in the world of urban music. 2003 two songs were released with using the exact same drum loop, even though produced by different producers.
Sean Paul “Get Busy” March 2003 vs Lumidee “Never Leave You” May 2003. Did I say “2 songs”? Actually these 2 songs were only  the most visible. There was a bunch of other songs using the original Riddim’s “Diwali Riddim” clap loop and I wouldn’t be surprised if it will appear soon again ;).

If we go to the maybe best example of this type of philosophy, we could highlight the most famous Drum’n’Bass defining loop, which there is the so called “Amen Break”. A 6 sec. long sequence from the 1969 original song “The Winstons – Amen Brother“. A single drum loop, appearing at 1:26,  that has been used to the max. in many known Hip Hop songs during the 90s and defined / created & formed an entire genre called “Drum’n’Bass“.

If you are interested in the biggest data base of music that had been sampled, recycled or vocals interpolations, etc. please visit:
www.whosampled.com

Now here the perfect example of a similar “Snare / Beat Type Situation”. A typical “overused” Snare sound that goes around Trap music now for minimum 2-3 years, if not even longer. The “Polo Trap Snare” that apparently appeared for the first time  in the Young Chop Drumkit (a selection of single drum sounds for other producers to download for free and use). This snare reached it’s max. visibility with superstar celebrity Post Malone’s release “Rockstar”. Earlier also appeared in A$AP Ferg’s “New Level” ft. Future and many many other trap songs worldwide. Just to name also a Slovak example using the same snare in a very recent release: “Otis x Grimaso – “Tomu ver”. Does that now mean we all follow trends and copy certain influences? Definitely YES!

Another, more modern example…? Tak, another one…

Pleading

I can understand people looking at it from a certain perspective, thinking this is biting, steeling, especially after being exposed in this very extreme combination of 3 releases to those references, using the main similar parts only to highlight “the mistake”. What remains forgotten in here is the amount of love, energy, work hours, experiences that had been put into the details, the videos and all this 3 releases actually speaking as a bigger artwork itself.

 

“The forgotten warrior, returning from the silence of the woods, coming to kill again, even though everyone thought he was dead….he was fighting his inner deamons, and guess what – he is ok! He was never gone, he only worked on his skills, becoming better and stronger. And to those who deserve, he came to bring the stars down from the sky, showing you that there is a city of dreams waiting for everybody, only if you believe in yourself and if you are ready to fight for your dreams just as hard as they want to see you fail.”

 

Often artists come with specific requests like “Can you do me a beat like this one”…etc. And if it feels close to the original enough they usually say “that’s just what I wanted”…producers are trapped in a field where they can be attacked for the artists wishes, and also seem not to be allowed doing the same thing. I also believe that there are millions of songs unexposed to their references and feel to many listeners very unique. Genres start with elements being reused, what leads to the Genre becoming the genre. In times where reinventing the wheel of music is impossible, borders of originality became very thin. Looking at the worlds musical evolution, and having multiple genres studied and analyzed in depth, lead me to become a more open minded thinker in terms of originality, and if you look at the bigger picture you will recognize that it’s playing a big part into the music industry. When I do a Hollywood / Soundtrack type of production for commercial or movie I will use the typical orchestral elements as the fundament. Why does Rock music use guitars? Techno / EDM music similar tempo and 4 to the floor Kick / Dubstep very weird sounding monster growl sounds and a dominating 70BPM range, Trap music, 808s and Polo Snares and more complex “HiHat repeat programming”? There are elements that simply define genres. Similarities are everywhere. Sadly in 2018 there are many people still stuck in the past and didn’t do their part of research on a bigger scale then only following rules of the 90s HipHop “what’s cool / what not cool” thinking. I won’t be the producer bringing you “DubTrapBoomHall” as a inventor of a new genre, sorry, nor will everything that I do be always influenced by a specific other song. At least I followed a feeling that I consider defining me musically as who I am. I hope this approach will open some inside view and clear some of the confusions.

The biggest shout out at this point goes out to tons of people showing me love since the “negative article” has been released. Many CZ&SK producers with big names that took their time expressing their thoughts and standing behind me. Thank you to every single fan and supporter that showed me love. I highly appreciate it and I am thankful for having you guys. Nothing will ever stop me from continuing being an artist. I am no just a “beat maker”, not only “composer” or “sound designer”, not just a”voice”, not just a “director”, “cutter” or “color grader”. I am simply me, doing me and I call myself Roland “MadSkill” Moor. A full circle artist!

The only logical thing to do from here, is to keep going creating the way that I discovered being most authentic for myself. You can judge, continue liking or reconsider your opinion simply by following my upcoming releases.

Thank you for your attention.